Fargum - konserwacja dachu na kolorowo

 Decyzję o remoncie dachu podejmujemy niechętnie. Wiąże się ona bowiem z niemałymi kosztami zarówno materiałów, jak i wykonawstwa. Co gorsza kojarzy się również z umorusaną ekipą remontową i smrodem czarnych mazideł, które trzeba rozgrzewać w beczce, a potem rozsmarowywać na dachu. 

Czy konserwacja dachu musi tak wyglądać? Oczywiście, że nie. Istnieją na rynku środki do konserwacji dachów wykonanych z papy, które nie tylko można stosować na zimno bez podgrzewania, które nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów i co ciekawe, które wcale nie muszą być czarne.

Przykładem może być masa konserwacyjno-pokryciowa o nazwie FARGUM produkowana przez IZOLACJĘ-JAROCIN S.A. FARGUM jest wodną dyspersją asfaltów i syntetycznych kauczuków. Posiada konsystencję gęstej śmietany koloru ceglastego. Jest bezwonny. Nie zawiera łatwopalnych rozpuszczalników organicznych. Łatwo rozprowadza się po dachu za pomocą pędzla, szczotki dekarskiej , czy też pacy. Nie wykazuje tendencji do spływania i kapania, dzięki czemu można go nanosić na powierzchnię o dowolnych spadkach, także pionowe, jednorazową warstwą o grubości do 1 mm.

Zużycie FARGUMU na jedną warstwę wynosi w zależności od chropowatości podłoża od 0,5 do 1 kg/m2. Po naniesieniu FARGUMU na podłoże, w zależności od temperatury otoczenia, najpóźniej w ciągu kilku godzin następuje jego wulkanizacja. Łatwo to zauważyć, bo powłoka zmienia barwę z jasno czerwonej na ceglasto-brązową i , dzięki zawartym w masie kauczukom, uzyskuje gumopodobne właściwości. Dla właściwej konserwacji i uzyskania równomiernego, trwałego koloru zaleca się pokryć dach dwoma warstwami FARGUMU.

FARGUM jest masą ekologiczną, produkowaną w postaci dyspersji wodnej. Przy wysychaniu na dachu i wulkanizacji do otoczenia emitowana jest jedynie woda. Również wodą można umyć „na świeżo” pędzle i inne narzędzia stosowane przy wykonywaniu prac konserwacyjnych, jak również wszelkie plamy i zachlapania. Ważne by zrobić to zanim masa zwulkanizuje, bo w takim przypadku nie obędziemy się już bez rozpuszczalnika.

Zalety tej masy sprawiają, że FARGUM doskonale nadaje się do samodzielnego wykonywania konserwacji dużych, jak i niewielkich dachów, zarówno płaskich, jak i mocno pochylonych na domach, garażach, szopach i altankach ogrodowych. Powłoki wykonane z FARGUMU posiadają doskonałą przyczepność nie tylko do papy, ale również do betonu, drewna i metalu, co sprawia, że masa świetnie nadaje się do konserwacji dachów wykonanych np. z blachy, czy dachówki betonowej. FARGUM sprawdza się również jako środek dekoracyjnoochronny do malowania elementów betonowych, cokołów, kominów prefabrykowanych ogrodzeń betonowych, siatki ogrodzeniowej, palisad drewnianych itp. Naprawdę trudno znaleźć na rynku inny środek o podobnych właściwościach i tak wszechstronnym zastosowaniu za równie atrakcyjną cenę.

Na zakończenie wypada dodać, że na dachy płaskie, na których kolor jest dla inwestora kwestią nieistotną , IZOLACJA oferuje DYSPERBIT. Jest masa o takich samych właściwościach, tylko że w kolorze czarnym , przez co tańsza od FARGUMU. Oba środki można zakupić w każdej dobrej hurtowni z materiałami budowlanymi oraz w firmowym sklepie internetowym pod adresem www. sklep.izolacja-jarocin.pl