Lista systemów "Remont z termomodernizacją z płyt warstwowych TermoBIT"
Remont dachu bez usuwania starego pokrycia papowego, połączony z wykonaniem dodatkowej warstwy termoizolacyjnej z płyt warstwowych TermoBIT. Remont dachu można wykonać w postaci jednowarstwowego pokrycia z papy zgrzewalnej lub układając papę dwuwarstwowo.
Wybierz wariant wykonania:
Remont pokrycia dachowego
Remont dachu nie zawsze oznacza wymianę dachu. Zazwyczaj wymiana dachu nie jest konieczna - wystarcza wykonanie nowej warstwy izolacyjnej w postaci dodatkowej warstwy papy.
Jeżeli natomiast decydujemy się na ocieplenie dachu mamy do wyboru dwa rozwiązania.
Prostsze, polegające na ułożeniu na dachu warstwy tzw. styropapy, czyli płyt warstwowych z twardego styropianu laminowanych jedno- lub dwustronnie papą. Układając ocieplenie na istniejącym pokryciu, nie musimy martwić się o uzyskanie odpowiednich spadków połaci - co dodatkowo obniża koszty. Warstwę termoizolacji wystarczy następnie pokryć jedną lub dwiema warstwami papy termozgrzewalnej.
Biorąc pod uwagę, że dachy płaskie były najbardziej popularne w okresie, kiedy praktycznie nie znano żadnych materiałów termoizolacyjnych, dachy wykonywano najczęściej jako stropodachy pełne z wypełnieniem wykonanym za pomocą żużla i chudego betonu.
Remont takiego stropodachu należy rozpocząć od zerwania wszystkich warstw poszycia i odsłonięcia konstrukcji stropu. Materiał, który zastosowano na uformowanie spadku dachu, czyli żużel lub beton nie daje żadnej izolacyjności cieplnej, a ponadto stwarza zupełnie niepotrzebne obciążenie dla stropu. Należy go zatem całkowicie usunąć, a następnie wyrównać powierzchnię stropu. Na tak przygotowane podłoże rozkłada się papę paroizolacyjną, na która układa się termoizolacją zachowując odpowiedni spadek połaci dachowych, wynoszący obecnie minimum 2%. Hydroizolację wykonuje się zazwyczaj w postaci dwóch warstw papy zgrzewalnej. Nie można oczywiście zapomnieć również o wentylacji tak wykonanego ocieplenia za pomocą specjalnych kominków wentylacyjnych.
Wykonanie ocieplenia dachu w tym wariancie daje zdecydowanie lepsze efekty, ale jest znacznie bardziej kosztowne, nie tylko ze względu na znacznie wyższy koszt robocizny. Wiąże się również z wysokim kosztem utylizacji materiału usuniętego z dachu.
Decydując się na remont zaciekającego pokrycia dachowego połączony z wykonaniem nowej warstwy hydroizolacyjnej z papy tj. nowego pokrycia dachu, warto zdecydować się przy okazji na "realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego", jak często określana jest termomodernizacja dachu płaskiego. Na rynku występuje wiele programów służących wspieraniu termomodernizacji i remontów, pozwalających skorzystać z dotacji lub preferencyjnych , niskooprocentowanych pożyczek.