Lista systemów "Dachy nowe"

Rekomendowane rozwiązania do wykonanie pokrycia dachowego na nowo wybudowanych obiektach

Nie ma uniwersalnych izolacji termicznych, sprawdzających się na każdym dachu. Różne oczekiwania co do rodzaju zastosowanych materiałów, użytych technologii oraz standardu realizowanych inwestycji mają inwestorzy, wykonawcy oraz ostateczni użytkownicy. Dzięki poradnikowi doboru wyrobów każdy w kilku prostych krokach znajdzie systemowe rozwiązanie na wykonanie prawidłowej izolacji oraz dobierze wariant i produkty odpowiadające jego potrzebom.

Warianty są z reguły uszeregowane od najlepszego pod względem technicznym, po najkorzystniejszy pod względem ekonomicznym.  Rekomendowane systemy izolacji termicznej uwzględniają specyfikę związaną z wielkością wykonywanego dachu. Na mniejszych obiektach, zazwyczaj mniej wymagających, znalazły się bardziej ekonomiczne rozwiązania.

Izolacja dachu

Sposób i materiały zastosowane do wykonania izolacji dachu zależą od rodzaju izolowanego podłoża, kąta nachylenia dachu oraz ogólnego przeznaczenia domu / budynku. W przypadku np. budynków gospodarczych lub magazynów izolacja termiczna dachu jest często pomijana, a wykonywana jest jedynie hydroizolacja dachu za pomocą jednej lub dwóch warstw papy asfaltowej.

Izolacja dachów spadzistych wykonywana jest na deskowaniu za pomocą pap zgrzewalnych lub specjalnych membran bitumicznych dedykowanych na deskowanie. W przypadku, gdy inwestor rezygnuje z deskowania dachu, warstwa izolacji wykonywana jest z membrany wstępnego krycia.

Izolacja termiczna dachu - ocieplenie poddasza

Inaczej sprawa wygląda w budynków z użytkowym poddaszem. Izolacja termiczna dachu jest w takim przypadku koniecznością. Inwestor decydując się na ocieplenie poddasza musi dobrać właściwy materiał izolacyjny oraz dobrać odpowiednią grubość izolacji, by przegroda spełniała aktualne normy.

Do izolacji termicznej dachu najczęściej używamy wełny mineralnej lub styropianu. W przypadku dachów spadzistych ocieplenie poddasza wykonujemy zazwyczaj wełną, natomiast do ocieplania dachów płaskich równie często jak wełna wykorzystywany jest styropian, a właściwie styropapa, czyli styropian laminowany z jednej lub dwóch stron specjalną papą asfaltową.

Rodzaj zastosowanej izolacji oraz jej grubość ma decydujący wpływ na koszt ocieplenia dachu.

Decydując się na ocieplenie poddasza musimy pamiętać, ze termoizolację należy od wewnątrz zabezpieczyć za pomocą folii paroizolacyjnej. Należy również zwrócić uwagę na właściwą wentylację pomieszczeń na poddaszu.

W przypadku dachów spadzistych decydując się na ocieplenie poddasza, dobierając właściwą grubość izolacji oraz właściwy materiał izolacyjny na ocieplenie dachu mamy znaczący wpływ na przyszłe koszty utrzymania domu.


Zobacz inne nasze systemy izolacji: Dachy do remontu | Dachy Zielone | Fundamenty | Mosty i drogi Sprawdź nasze produkty: Papy asfaltowe | Papy bitumiczne | Masy asfaltowe | Kity i szpachle budowlane | Płyty termoizolacyjne | Wyroby dla drogownictwa